Jesienna ofensywa

      Dzisiejszego dnia odbyła się kilkugodzinna konwencja krajowa Platformy Obywatelskiej. Premier Donald Tusk i najważniejsi członkowie PO wypowiedzieli się na temat politycznych planów – wydania budżetu europejskiego, pomocy polskim rodzinom czy zreorganizowania systemu podatkowego w Polsce. Tusk podziękował za dotychczasową współpracę, wszystko odbyło się w miłej i serdecznej atmosferze.
W konkurencyjnej partii, w Prawie i Sprawiedliwości – jak zwykle – bojowo.
Jarosław Kaczyński poinformował Polskę o nowym, nieślubnym dziecku Premiera – Donald Tusk jest ojcem biedy. Biedy gospodarczej i społecznej, ogólnie – wszystkiemu co złe w Polsce. To tylko początek szokowania społeczeństwa. Po kilku godzinach media poinformowały o kolejnej rewelacji i zmianach w Prawie i Sprawiedliwości. Prawa ręka i pomocne ucho Prezesa – Antoni Macierewicz uzyskał wielki awans polityczny. Został wybrany nowym wiceprezesem partii. PiS bez Adama Hofmana startuje całkiem ostro – bowiem Macierewicz (określany wybitnym człowiekiem wg posła Błaszczaka) doprowadził do „obnażenia kłamstw dotyczących katastrofy smoleńskiej”. Czego jeszcze dokona główny śledczy prawicy polskiej? Prawdopodobne jest, że Macierewicz będzie informował społeczeństwo o innych dzieciach Donalda Tuska – była już bieda, może teraz PiS rozszerzy to o bezrobocie, złe drogi czy nieumiejętne wydawanie funduszy unijnych? Nie ważne, ciekawe jak odbije się to na prywatnym życiu Donalda Tuska. Cóż, płodny facet.
        Tak, jak kilkanaście lat temu Kaczyński i Tusk umieli się dogadywać – tak i teraz widać wśród ich wystąpień cechę wspólną. Jarosław Kaczyński zapowiada przebudowę Rzeczpospolitej, naprawę polityki prorodzinnej czy unowocześnienie polskiej gospodarki. Jak, kiedy, za jaką kwotę? Te drobne szczegóły pozostały nieznane. Być może dowiemy się o tym innym terminie, najprawdopodobniej – nigdy. Donald Tusk podobnie – rzucał wielkie hasła i miłe sugestie. Poważniejszych planów politycznych – brak.  Żadna z partii nie przekazała nic konkretnego. Kaczyński wypromował dziś Macierewicza, Tusk zadziałał delikatniej promując nową wicepremier Elżbietę Bieńkowską, która z Macierewiczem raczej nie ma nic wspólnego. Chwała jej za to.
      Wiadomo jedno – konflikt trwa. Dzięki nim na polskiej scenie politycznej istnieje Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość. Wzajemnie napędzane nienawiścią i fałszem – jedno bez drugiego nie przeżyje, „razem” będą trwać jeszcze kilka lat. 

 

Joanna Kot 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>